Czym są skanseny? Historia skansenów

Skansen (lub muzeum na wolnym powietrzu) to muzeum, które eksponuje zbiory budynków i artefaktów na wolnym powietrzu. Często jest też określane jako muzeum budownictwa lub muzeum ludowe.

Koncepcja skansenu powstała w Skandynawii pod koniec XIX wieku i szeroko się rozpowszechniła. Skanseny są muzeami na wolnym powietrzu, gdzie przebrani interpretatorzy przedstawiają życie w dawnej epoce. Wykonawcy zachowują się tak, jakby żyli w innym czasie i miejscu, wykonują prace domowe, rzemiosła i codzienne zajęcia. Celem jest pokazanie dawnego stylu życia. Zadania domowe mogą obejmować gotowanie w otwartym palenisku, ubijanie masła, przędzenie wełny i tkanie oraz uprawę roli bez nowoczesnego sprzętu. W wielu skansenach można zobaczyć tradycyjnych rzemieślników przy pracy, takich jak kowal, srebrnik, tkacz, garbarz, bednarz, garncarz, młynarz, kowal, stolarz, drukarz, lekarz i sklepikarz.

Pochodzenie skansenów

Idea skansenu sięga lat 90-tych XVII wieku. Pierwszym orędownikiem tej idei był szwajcarski myśliciel Charles de Bonstetten, a jej podstawą była wizyta na wystawie rzeźb norweskich chłopów w rodzimych strojach w parku pałacu Fredensborg w Danii. Uważał, że należy zachować tradycyjne domy chłopskie w obliczu nowoczesności, ale nie udało mu się pozyskać poparcia dla tej idei.

Pierwsze ważne kroki w kierunku tworzenia skansenów zostały podjęte w Norwegii w 1881 roku, kiedy to król Oskar II przekazał do królewskiej rezydencji w Bygdøy koło Oslo cztery zabytkowe budynki gospodarcze i drewniany kościół Gol do publicznego oglądania. To z kolei w latach 1884 i 1885 zainspirowało Artura Hazeliusa, założyciela Muzeum Nordyckiego w Sztokholmie, do założenia własnego skansenu sąsiadującego z Muzeum Nordyckim. W Polsce polecamy odwiedzenie skansenu w Sokołowie Podlaskim, w którym zoabczysz ponad 800 eksponatów.

Skansen, który został otwarty dla publiczności w 1891 roku, był bardziej ambitnym przedsięwzięciem, obejmującym budynki rolnicze z całej Szwecji, stroje ludowe, żywe zwierzęta, muzykę ludową i pokazy rzemiosła ludowego. Sukces Muzeum Nordyckiego i Skansenu sprawił, że idea skansenu rozprzestrzeniła się na kraje całego świata. Już w 1894 roku Norweskie Muzeum Historii Kultury ( Norsk Folkemuseum ) zostało założone w Oslo przez Hansa Aalla.

Większość skansenów koncentruje się na kulturze wiejskiej. Jednak od czasu otwarcia w 1914 roku pierwszego muzeum miejskiego, The Old Town w Aarhus w Danii, kultura miejska stała się również obszarem działania skansenów.