Najwybitniejsze dzieła Haruki Murakamiego – które warto przeczytać?

Haruki Murakami jest jednym z najpopularniejszych pisarzy Japonii, którego twórczość zyskała sławę na całym świecie. Jego oryginalny styl, liczne nawiązania do wierzeń Japończyków oraz melancholijny klimat i zaskakujące historie wciągają na długie godziny. Jakie książki zasługują na największą uwagę?

Haruki Murakami – lista wyjątkowych powieści

Japoński pisarz w niezwykle zręczny i fascynujący sposób zaciera granice pomiędzy rzeczywistością i fikcją. Haruki Murakami często nawiązuje w swoich powieściach do historycznych wydarzeń ze świata, choć w znacznej części skupia się na losach Japonii. Poniżej znajduje się zestawienie książek pisarza, które podbiły serca milionów czytelników na całym świecie.

1Q84

W języku japońskim „Q” wymawia się tak jak „9”, a sam tytuł jest bezpośrednim nawiązaniem do „1984” George’a Orwella.

W powieści autor równolegle prowadzi dwa wątki. Rozdziały nieparzyste przedstawiają historię Aomame. Z kolei parzyste opisują życie Tengo. Haruki Murakami po mistrzowsku zestawia tutaj historię Japonii, rzeczywiste wydarzenia oraz fantastykę.

Oboje bohaterowie znali się w dzieciństwie, a ich ścieżki z pewnością jeszcze się skrzyżują. Niestety świat, w którym przyszło im żyć pełen jest korupcji, przemocy i okrucieństwa wobec kobiet. Jest to filozoficzne spojrzenie na problemy współczesnego świata. Historia oparta została na fanatyzmie sekt religijnych oraz niebezpieczeństwach z nimi związanych.

Kafka nad morzem

Tutaj również zastosowany został zabieg równoległych historii podzielonych na rozdziały nieparzyste i parzyste.
Nieparzyste numery ukazują wzruszającą historię piętnastoletniego chłopca imieniem Kafka Tamura. Młodzieniec uciekł z domu w poszukiwaniu matki i siostry, a droga doprowadziła go do tajemniczej biblioteki prowadzonej przez Saeki. To również tam poznał przyjaznego pana Oshimę.

Parzyste rozdziały opowiadają o staruszku Nakatu. Mężczyzna został uznany za obłąkanego przez lokalną społeczność. Wszystko przez to, że rozmawia z kotami. Wiedziony tajemniczą siłą i silnymi przeczuciami postanawia wyruszyć w długą podróż. Dokładnie w tym samym kierunku co młody Kafka Tamura.

Kronika ptaka nakręcacza

Toru Okada jest mężczyzną, który właśnie stracił pracę. W dodatku uciekł mu kot. Jego żona zarabia wystarczająco, aby utrzymać dom. Toru Okada nie mogąc znieść swojej bezczynności postanawia wyruszyć na poszukiwanie zaginionego zwierzaka. Niedługo później zostaje porzucony przez żonę. Pozbawiony środków do życia zmuszony jest rozpocząć nowe życie. Ale teraz jest już na to gotowy. Tylko czy rzeczywiście jest teraz innym człowiekiem?

Przygoda z owcą

Boku jest zwyczajnym pracownikiem firmy reklamowej w Tokio. Prowadzi dość spokojne, momentami nudne życie. Wszystko się zmienia w momencie, gdy dostaje od przyjaciela pocztówkę z owcami pasącymi się na łące. Zdjęcie zostaje zamieszczone w prasie, a niedługo później Boku ma niezwykłego gościa. Tajemniczy człowiek w garniturze składa mu nietypową propozycję. Albo Boku odnajdzie owcę z gwiazdą na grzbiecie, albo będzie miał poważne kłopoty.

Flipper roku 1973

Główny bohater prowadzi razem ze swoim przyjacielem biuro tłumaczeń. Mężczyzna prowadzi samotne życie pozbawione emocji, przygód i adrenaliny. Wszystko zmienia się, kiedy do jego domu wprowadzają się dwie bliźniaczki. W powieści wiele jest aluzji do nadprzyrodzonych wydarzeń bazujących na mitach i legendach Japonii.

Norwegian Wood

Głównym bohaterem powieści jest Toru Watanabe. Student zauroczony jest tajemniczą Naoko, która jest wrażliwą dziewczyną silnie przeżywającą samobójczą śmierć swojego chłopaka – Kizukiego. Był to jednocześnie najlepszy przyjaciel Toru. Przez to wydarzenie Watanabe i Naoko zbliżają się do siebie, ale dziewczyna nie potrafi pogodzić się z biegiem wydarzeń. Trafia do sanatorium, gdzie próbuje wyleczyć się z depresji.
Toru Watanabe stara się być wsparciem dla Naoko, ale w jego życiu pojawia się Midori. Chłopak z konsternacją stwierdza, że jest zakochany w obu dziewczynach. Spotyka się z obiema twierdząc, że jest w stanie być równie uczciwym wobec Naoko, jak i Midori. Niestety dla Naoko presja świata jest zbyt duża i odbiera sobie życie.

Tetralogia szczura

W tym momencie warto zwrócić również uwagę na kolejność czytania dzieł Haruki Murakamiego. Szczur jest bliskim przyjacielem głównego bohatera i to właśnie wokół niego rozwija się tetralogia Szczura. W jej skład wchodzą książki (w kolejności): „Słuchaj pieśni wiatru”, „Flipper roku 1973”, „Przygoda z owcą” oraz „Tańcz, tańcz, tańcz”.

Powieści autorstwa Haruki Murakamiego

Książki japońskiego pisarza szybko stają się bestsellerami na całym świecie. Autor porusza w nich najważniejsze wydarzenia z Japonii i świata, a całość przeplata fantastyką i wierzeniami Japończyków. Magiczny i często melancholijny klimat powieści potrafi uzależniać i zachęca do szczegółowego poznania świata ukazanego przez Haruki Murakamiego.